Bačovské pastorále

Už tradičným podujatím sú Hričovské - Bačovské pastorále,  ktorého ústredným motívom je ovčiarstvo. Sme spoluorganizátorom týchto bačovských slávností, prostredníctvom ktorých sa snažíme priblížiť tradíciu ovčiarstva ľuďom. Hlavným programom pastorále je súťaž v strihaní oviec, súťaž konských záprahov, súťaž o najkrajšiu ovečku, súťažná ochutnávka syrov, ukážky výroby syrových nití, ukážky tradičných remesiel. Malí aj veľkí sa môžu povoziť na koni a počas celého podujatia je bohatý kultúrny program. Okrem bohatého programu si môžete dať výborné bryndzové halušky, poľovnícky guláš a k tomu dobré čapované pivko. Na akcii máte možnosť zakúpenia našich výrobkov. Na pastorále každoročne zavítajú aj kolotoče a množstvo stánkov. Večer sa žrebuje tombola a po nej začína diskotéka a zábava do rána.

Súťaže v strihaní oviec sa každým rokom zúčastňuje viac a viac strihačov aj s medzinárodnou účasťou. Najlepší strihač dokáže celú ovečku ostrihať elektrickým strojčekom za menej ako 1 minútu. Súťaže sa zúčastňujú strihači z Poľska, Česka a Slovenska. Posledného ročníka sa dokonca zúčastnil strihač až z Nového Zélandu. Strihanie oviec je náročná práca ktorá si vyžaduje veľkú zručnosť.  Je to veľmi zaujímavé a určite sa oplatí vidieť to.

O kultúrny program sa každoročne starajú folklórne  skupiny z okolitých obcí, taktiež Vašim uškám môže ulahodiť tradičná fujara. Tanečné a spevácke vystúpenia folklórnych súborov z Kolárovíc, Veľkého Rovného, Diviny a iných okolitých obcí si môžete vychutnať pri výborných haluškách či guláši. Pre tých čo sa chcú baviť do rána je tu diskotéka a kolotoče.

Večer je vyhodnotenie súťaže o najlepší syr. Do súťaže sa zapájajú salaše a koliby z okolia a súťaží sa v kategóriách, ovčí syr čerstvý, ovčí syr údený a žinčica. Všetky hlasovacie lístky, ktorými vy hodnotíte najlepší syr, idú do večerného zlosovania tomboly. Takže aj vy môžete rozhodnúť kto získa titul o najlepší syr a súčasne sa zapájate zadarmo do tomboly o hodnotné ceny. 

Takže neváhajte a príďte sa pozrieť aj tento rok na tradičné Hričovské - Bačovské Pastorále, dozvedieť sa zaujímavé veci, zabaviť sa a vychutnať si dobré syry - malý sviatok ovčiarstva, do Dolného Hričova.