Demeter

Sviatok svätého Demetera je symbolickým záverom pastevného obdobia. Na konci ovčiarskej sezóny sa bačovia vracali zo salašov domov do dedín. V deň svätého Demetera  bačovia slávnostne obetovali na bohoslužbe syra  a oštiepky, čím chceli poďakovať Pánu za dobrú sezónu, bohatú produkciu, úrodu aj zdravie. V tento deň boli bačovia aj odmenený za svoje služby na salaši, vyplatení od gazdov - majiteľov oviec. Tento deň na Slovensku silnú tradíciu o ktorej bohužiaľ verejnosť vie veľmi málo.

Pre zachovanie tradície Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku organizuje pre svojich členov slávnosti svätého Demetera. Program osláv sviatku svätého Demetera je bohatý. Okrem vystúpení folklórnych skupín tu môžete tu vidieť ako sa vyrába žinčica,  bryndza či výrobky z ovčej vlny. Deti budú mať radosť zo živých zvierat, môžete vidieť strihanie ovečiek, kuchári a kuchárky si isto radi vypočujú rady a tipy odborníka ako chutne pripraviť jahňacinu. Na podujatí sa dajú zakúpiť výrobky z ovčieho mlieka aj mäsa od niekoľkých vystavovateľov a predajcov z celého Slovenska ako aj výrobky ľudových remeselníkov. 

Slávnosti sa v posledných organizujú každoročne v inom regióne, aby sa priblížili všetkým. Na týchto slávnostiach nájdete aj nás. Preto Vás srdečne pozývame na tieto slávnosti, aby ste mohli vidieť kúsok slovenských tradícií. Bližšie informácie o konaní tohtoročných slávností nájdete na stránke Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku: http://www.zchok.sk v sekcii Podujatia / Demeter.