Bačovské pastorále 2016

PROGRAM:
12,00 h         svätá omša
13,00 h         súťaž v strihaní oviec
15,00 h         kultúrny program:
                    Trombitáši Gernátovci, FS Rovňan,
                    Rovňanskí heligonkári a spevule,
                    DFS Friwaldzanka, DFS Kolárovičanky
16,00 h         súťaž koní v záprahu
19,00 h         žrebovanie tomboly
21,00 h         hudobní hostia: BYSTRÍK BANDA
                    PETER ADAMOV
diskotéka     DJ ´S MONTY A YOGI


Bačovské pastorále 2015

Termín konania: 15. AUGUST 2015, ŠPORTOVÝ AREÁL V DOLNOM HRIČOVE
PROGRAM 2015:
13,00 h. Súťaž v strihaní oviec
16,00 h. Súťaž koní v záprahu

Kultúrny program od 13,00 h.:
- Folklórny súbor Bystrica z Novej Bystrice
- Helenka Záhradníková a Pavol Kužma
- Ľudová hudba folklórneho súboru Kysučan
- Ľudová hudba Andreja Gernáta
- Dedinská folklórna skupina Kolárovičanky
- Spevácka skupina Tri doliny a ďalší ..

18,00 h. RIN TIN TIN
19,00 h. tombola
20,00 h. Disco DJ ́S Big Čuky a Yogi
21.00 h. Hostia večera: ROBO PAPP a BYSTRÍK

Sprievodné podujatia:
Tradičné remeslá spojené s ukážkami, detské atrakcie a súťaže, ukážky výroby a predaj syrov a  bačovských výrobkov, súťaž o najkrajšiu ovečku a najchutnejší syrový výrobok, kolotoče, nafukovacie atrakcie pre deti, paintball ...

Už tradičným podujatím sú Bačovské pastorále,  ktorého ústredným motívom je ovčiarstvo. Sme spoluorganizátorom týchto bačovských slávností, kde sa snažíme priblížiť tradíciu ovčiarstva ľuďom. Hlavným programom pastorále je súťaž v strihaní oviec, súťaž konských záprahov, súťažná ochutnávka syrov, ukážky výroby syrových nití, ukážky tradičných remesiel. Malí aj veľkí sa môžu povoziť na koni a počas celého podujatia je bohatý kultúrny program. Okrem bohatého programu si môžete dať výborné bryndzové halušky, poľovnícky guláš a k tomu dobré čapované pivko. Počas podujatia máte možnosť zakúpiť si naše výrobky. Na Bačovské pastorále každoročne zavítajú kolotoče a množstvo stánkov. Večer sa žrebuje tombola a po nej začína diskotéka a zábava do rána.

Súťaže v strihaní oviec sa každým rokom zúčastňuje viac a viac strihačov aj s medzinárodnou účasťou.  Najlepší strihač dokáže celú ovečku ostrihať elektrickým strojčekom za menej ako 1 minútu. Súťaže sa zúčastňujú strihači z Poľska, Česka a Slovenska, raritou bol súťažiaci z Nového Zélandu. Strihanie oviec je náročná práca, ktorá si vyžaduje veľkú zručnosť.  Je to veľmi zaujímavé a určite sa oplatí vidieť to.

O kultúrny program sa každoročne starajú folklórne  skupiny z okolitých obcí. Pre tých, čo sa chcú baviť do rána, je tu diskotéka a kolotoče.

Večer je vyhodnotenie súťaže o najlepší syr. Do súťaže sa zapájajú salaše a koliby z okolia a súťaží sa v kategóriách ovčí syr čerstvý, ovčí syr údený a žinčica. Všetky hlasovacie lístky, ktorými vy hodnotíte najlepší syr, idú do večerného zlosovania tomboly. Takže aj vy môžete rozhodnúť, kto získa titul o najlepší syr a súčasne sa zapájate zadarmo do tomboly o hodnotné ceny. 

Neváhajte a príďte sa pozrieť aj tento rok na tradičné Hričovské - Bačovské Pastorále, dozvedieť sa zaujímavé veci, zabaviť sa a vychutnať si dobré syry - malý sviatok ovčiarstva.